Centrum Medyczne Nowe Miasto


logoa
Osteo-Medic s.c.

ul. Wiejska 81, 15-351 Białystok

Rejestracja    +48 85 674 90 00
Sekretariat    +48 85 674 90 10
Fax                   +48 85 674 90 11

?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Email Drukuj

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to choroba, która jest wynikiem uszkodzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które prowadzą do uszkodzenia chrząstki stawowej, jak i warstwy podchrzęstnej kości. Choroba klinicznie objawia się bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej.

Cechą wspólną i charakterystyczną dla choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból. Początkowo występuje jedynie w czasie ruchu, w przypadkach zaawansowanych pojawiają się także bóle spoczynkowe i  nocne. Cechą charakterystyczną bólu w chorobie zwyrodnieniowej jest największe nasilenie dolegliwości podczas pierwszych ruchów po okresie odpoczynku. Za szczególnie istotne uważane są postaci choroby zwyrodnieniowej stawów zlokalizowane w obrębie kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, gdyż doprowadzają do spadku zdolności lokomocyjnych człowieka i zaburzają społeczne funkcjonowanie. W zaawansowanych przypadkach może dochodzić także do widocznej zmiany kształtu stawu.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów obejmuje postępowanie farmakologiczne ( niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe; chondroprotekcyjne, rzadziej leki steroidowe  i wiskosuplementację) oraz leczenie operacyjne, oparte głównie na wszczepieniu protezy zniszczonego przez zmiany zwyrodnieniowe stawu - stosowane jedynie w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stawu. Leczeniem wspomagającym jest rehabilitacja.